Złom w mieszkaniu – jak się go pozbyć?

Dzisiaj ekologia ma być znaczącym detalem życia każdego człowieka. Wobec tego również wkracza ona w nieomalże każdy aspekt jego obecności. Od niedawna ideą na prowadzenie ekologicznego trybu życia jest posiadanie tak nazywanego domu pasywnego. Jest to budynek, który ma bardzo małe zapotrzebowanie na energią grzewczą, to właśnie dzięki czemu do minimum sprawdzona zostaje eksplantacja naturalnego środowiska przez nieduże zastosowanie energii elektrycznej czy opału. Domy pasywne wytwarzają mniej dwutlenku węgla, jaki ma zgubny wpływ na środowisko.

Jak działa taki dom? W głównej mierze ogranicza się wydostawanie ciepła na zewnątrz dzięki szczelnej budowie, a także stara się wybudować w taki sposób dom, by biernie chłonął ciepło z zewnątrz (np. z energii słonecznej przez wielkie okna ustawione w kierunku południa). Istotna jest także sama bryła obiektu – powinna być zwarta, gdyż wówczas również redukowane są ucieczki ciepła na zewnątrz. Do tego należałoby pamiętać, iż dom pasywny nie jedynie jest bardziej ekologiczny od innych obiektów, jakkolwiek także mnie kosztowny w utrzymaniu. Recykling jest pojęciem znanym całemu polskiemu społeczeństwu – tak, jak skup złomu warszawa. Wszyscy zdają sobie sprawę, iż jeżeli to możliwe, warto jest wykorzystać powtórnie zużyte surowce. Recyklingowi oddawanych jest wiele materiałów, np. plastik, niektóre metale, papier czy nawet ciepło. Niemniej jednak trzeba pamiętać, iż aby recykling był w ogóle możliwy, istotna jest właściwa segregacja śmieci. Ułatwiają ją przyzwoicie oznakowane zbiorniki na odpady m.in. na szkło barwne, szkło białe, papier, makulaturę lub plastik.

Segregacja śmieci ma namacalne korzyści dla naszego środowiska – to nie tylko rześkie powietrze (zmniejsza się ilość dwutlenku węgla w powietrzu skutkiem mniejszej produkcji surowców), więcej zieleni i lasów (które nie są wycinane do produkcji papieru) i czysta gleba (bez rozkładających się odpadów). Ekologiczny tryb życia to też bezpośrednie korzyści dla osoby segregującej śmieci: mniejsze opłaty za wywóz odpadów (wywożenie posegregowanych śmieci nic nie kosztuje), a za zaoszczędzone pieniądze możemy coś zakupić bądź, jeżeli oszczędza skonstruowany przez nas spółdzielnia, może ona coś wyremontować bądź też ulokować finanse w ocieplenie budynku.

Dodaj komentarz