Wyrób kawy oraz jej klasyfikacja – jaki typ kupić?

Kawę uprawia się tylko w niektórych krajach. Jest to jednak bardzo dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w każdym zakątku na ziemi pijemy kawę. Niewątpliwie robimy to na rozmaite sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie jedzą, nie piją, wręcz jej nie ubóstwiają. Jednakowoż to jedynie od nas zależy, od stworzonego przez nas smaku czy gustu lub taką kawę będziemy pić. Jeśli kawę eksportuje się niemal do wszystkich krajów oznacza to, że musi być produkowana w astronomicznych ilościach – i tak również jest w rzeczywistości. Każdego roku wytwarza się aż 7 milionów ton kawy. To w istocie dużo. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są wybitnie różne. Pewnie każdy z nas spotkał się z kawą o wiele bardziej gorzką czy taką, jakiej smak był niemal słodkawy. Kawę wypada umieć przygotować – przetestuj kawa Papua nowa Gwinea. Czasem taki napój nie jest nazbyt wyborny – musimy go stosownie przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy niesłychanie rozmaite kawy. Zapakowane są one w przeróżne opakowania, pudełeczka, woreczki. W pewnych momentach bardzo długo zastanawiamy się nim wybierzemy tą trafną. Aby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy pokrewne do siebie w smaku, jednakowoż są również i takie kompletnie różne.

Kawę wolno poddać klasyfikacji. Rekomenduje się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne oraz te, które są liofilizowane. W Polsce najpopularniejsze są kawy rozpuszczalne. Większa część z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Wypada było sprowadzać je z zagranicy – a to nieraz było niesłychanie zawikłane.

Kupowało się w związku z tym kawy w ziarnach oraz prawidłowo przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, by uzyskać odpowiednią strukturę takich ziaren, by rozdrobnić je. Nie mogły być zanadto drobne, jakkolwiek oraz zbyt grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. W dzisiejszych czasach mamy bardzo duży wybór kaw. Są przeróżne smaki, różni producenci.

Dodaj komentarz