W jaki sposób zezłomować oraz wyrejestrować samochód?

Parę lat temu, kiedy to prawodawca wpisał konieczność pobierania opłat za złomowanie wozów, wiadomość ta utworzyła niemałe zamieszanie pośród posiadaczy starych wozów. Na szczęście okazało się, że ma ona charakter symboliczny, biorąc pod uwagę inne walory i argumenty wysuwane prze zwolenników ekologii. Recykling albowiem jest wybitnie słynny, jako że pozwala na oszczędności. Złomowane są wobec tego wszystkie wyposażenia gospodarstwa domowego, a także samochody oraz jego części, które są później odsprzedawane lub ewentualnie ulegają przeróbce. Mimo to w wielu przypadkach prawo, a złomowanie wehikułów w sposób legalny, nie mają ze sobą nic wspólnego – potwierdza to złomowanie aut. Jedyną dopuszczalną opcją, jest oddanie wraku czy też auta do punktu kasacyjnego. Następstwem tego jest też wyrejestrowanie pojazdu, co zezwala na dalsze opłaty związane z ubezpieczeniem OC.

Dzięki temu posiadacz oraz właściciel punktu kasacyjnego są w stanie zarobić. Ten ostatni przede wszystkim na sprzedaży części nadających się do użytku. Jednak również pobierane są opłaty za dostarczanie rozmontowanego auta, jakie sięgają maksymalnie do 200 złotych. Inni posiadacze punktów złomowania decydują się na bezpłatne odbieranie wraków aut bądź też nawet dopłacają do tego (gdyż biorą pod szczególną uwagę późniejsze dochody). Ustawa bowiem mówi, iż punkty kasacyjne mogą, jakkolwiek nie muszą pobierać opłat. Znacznie bardziej opłacalny wydaje się zatem handel częściami używanymi.

Dosyć atrakcyjnym jest w związku z tym sprowadzanie zagranicznych aut, które są w nie najgorszym stanie, a w następnej kolejności rozbieranie ich w celu sprzedaży poszczególnych detalów.

Jednak w tym wypadku użytkowanych jest szereg „wybiegów” zezwalających na unikniecie ewentualnych kosztów. W teorii auto może być odstawione do punktu kasacyjnego wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu i tablicami rejestracyjnymi. Dokumenty są automatycznie anulowane, po wcześniejszym zameldowaniu się do punktu wydziału komunikacji. W realności do punktów kasacyjnych przenikają pojazdy bez zaświadczeń, lub tablic, co wywołuje, że tego typu transakcje przestają być legalne.

Dodaj komentarz