W jaki sposób zdobyć fachowe rady prawne?

Rodzice na ogół chcieliby dla swoich dzieci kariery prawniczej. Jednakowoż jednocześnie w stworzonym przez nas kraju zaufanie do prawników nieprzerwanie maleje. Dotyczy to także adwokatów, choć dawno temu pośród zawodów prawniczych cieszyły się największym zaufaniem. Wypływało to z faktu, że adwokaci kojarzyli się z obrońcami opozycjonistów, co wzbudzało do nich sympatię. Po zmianach ustrojowych zauważamy dzięki mediom, że adwokaci stoją po witrynie internetowej nie zawsze legendarnych osób publicznych.

Prawnik pomaga jednakże klientowi w imię prawa, wedle jakiego każdy ma do takiej obrony prawo, bez względu od własnego stosunku do popełnionego przez niego czynu – więcej na kancelaria adwokacka gorzów. Chociaż każdy adwokat powinien przestrzegać zasad etyki adwokackiej zawartej w Kodeksie Etyki Adwokackiej, to niemniej jednak nie wystarcza, żebyśmy im ufali. Kodeks ten mówi jasno, że stosunek konsumenta oparty jest na zaufaniu oraz adwokat ma obowiązek zakończyć współpracę z klientem jeżeli ten stracił to zaufanie. Ciekawe, ilu adwokatów rzeczywiście zdecyduje się to robić w takiej sytuacji? Niezwykle niejednokrotnie mówimy w Polsce do mecenasów, adwokatów, radców prawnych – mecenasie.

W polszczyźnie przyjęło się używać takiego określenia zwłaszcza na adwokata bądź też radcę prawnego. Takiego grzecznościowego zwrotu używamy pragnąc okazać prawnikowi szacunek, tak samo jak w liceum zwracamy się do nauczycieli panie nauczycielu, chociaż przeważnie mają tytuły magistrów. Termin ten jest zwyczajowy, całkowicie nie ma odniesienia do przepisów naszego prawa. Adwokat nazwany mecenasem ma prawo czuć się powołany do nadzwyczajnej opieki nad swoim klientem. Według jednej z teorii słowo to bo wywodzi się od nazwiska Maccenasa, jakiego z historii znamy jako opiekuna (mecenasa właśnie) artystów swojej epoki. Czy współczesny adwokat jest rzeczywiście opiekunem własnego klienta czy nie, to mocno dyskusyjna kwestia. Najczęściej pewnie tak, jednak spadek zaufania do zawodu mecenasa mówi nam, że jest to zwrot tylko grzecznościowy, pozbawiony tej pozytywnej treści. Chociaż każdy dokładnie wykonujący swój zawód adwokat może zasłużyć na takie miano. Co pomogłoby, bezsprzecznie, przywróceniu zaufania do tego zawodu.

Dodaj komentarz