Użycie ziół w medycynie – czy są zalecane?

Istota ludzka od najdawniejszych czasów poszukiwał pomocy w przyrodzie. W ten sposób doszło do powstania fitoterapii, inaczej metody leczenia stosującej zioła. Ziołolecznictwo było stosownie nadrzędną metodą leczenia aż do zwrotu naukowego w XIX w. Na ponad sto lat odeszliśmy od niego na rzecz farmaceutyków syntetycznych, dzisiaj jednak z powrotem rozpoczynamy powoli doceniać zioła i ich wspaniałe właściwości. Istnieje parę zasadniczych typów ziół. Są to azuleny, garbniki, saponiny, pektyny, związki śluzowe i związki flawonowe. Każde z nich działa w nieco inny sposób. Azuleny, garbniki, pektyny oraz związki śluzowe mają właściwości przeciwzapalne.

Ponadto zioła z typu garbniki działają bakteriobójczo. Związki flawonowe funkcjonują regenerująco na organizm i aktywują leczenie, z kolei saponiny ułatwiają działanie innym związkom w organizmie ludzkim. Najbardziej legendarne polskie zioła to czarny bez, brzoza, pokrzywa zwyczajna, koper, szałwia, rumianek, bazylia, tymianek i babka lancetowata. Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w niepamięć, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej wytwórczości lekarstw. Zioła uznano wówczas za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów medycznych z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, że są nadzwyczaj niezdrowe oraz trujące.

Obecnie jednakże olej cbd z powrotem uzyskują trafną sobie rangę we nowoczesnej medycynie to właśnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej. Zioła należałoby jest stosować w przypadku wszystkich lżejszych chorób. Nie mają bowiem tak pryncypialnych ubocznych środków działania jak większość leków. Część współczesnych internistów i pediatrów zaleca nawet w przypadku infekcji korzystanie z ziół oraz zdecydowanie odradza stosowanie antybiotyków. Przykładowo, w wypadku infekcji oraz zapaleń gardła i migdałków czy anginy, lekarze faworyzują płukanki z szałwi, która ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jednakowoż zdarza się często, iż same zioła nie wystarczają i terapię trzeba wspomagać antybiotykami.

Dodaj komentarz