Terapia u psychiatry lub psychologa?

Pośród wielu lekarzy jacy pracują aktualnie na stworzonym przez nas rynku leczniczym oraz jacy muszą nam służyć oraz pomagać, niezmiernie istotną acz niedocenianą rolę pełnią psychiatrzy. Niestety nie jednoczą się oni poprawnie, a udanie się do takiego profesjonalisty graniczy z cudem, jeśli chodzi o wolę człowieka. W bieżących czasach w polskim społeczeństwie panuje przekonanie, iż psychiatra powinien zajmować się jedynie ludźmi nadzwyczaj chorymi, jacy cierpią na ostre zaburzenia osobowości. Najczęściej choroba psychiczna łączy się z olbrzymią marginalizacją oraz wykluczeniem społecznym.

Większa część ludzi kojarzy zaburzenia psychiczne z nadzwyczaj poważnymi schorzeniami, jakie potrzebują hospitalizacji w zakładzie zamkniętym. Jakkolwiek okazuje się, że coraz więcej osób cierpi na różnorodnego rodzaju dokuczliwości, jakie wymagają pomocy ekspertów takich jak psycholog lub ewentualnie psychiatra – psychoterapia Katowice. O ile niemniej jednak pomoc psychologa oraz sesje u tego terapeuty stają się w ostatnim czasie modne, o tyle psychiatry ludzie najzwyczajniej w świecie się boją. W wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy z tego, iż w wielu przypadkach to właśnie on może bardziej pomóc. Większość osób twierdzi, że pomoc psychiatryczna jest przydatna tylko w owym czasie, gdy psychoterapia zawodzi.

Tymczasem okazuje się, że w wielu przypadkach optymalne wyniki zapewnia równolegle pomoc psychoterapeuty oraz psychiatry. Tu trzeba jednak sprecyzować, czym obie te osoby się zajmują. Psychiatra to po prostu lekarz, jaki likwiduje komplikacje lekarskie. To właśnie ten ekspert ma prawo do przepisywania leków przeciwdepresyjnych czy innych, które pomagają złagodzić objawy wielu schorzeń psychicznych bądź absolutnie te choroby wyleczyć. Psychoterapeuta lub też psycholog z kolei wspomaga pacjentom w zupełnie inny sposób. Spotyka się z nimi na sesjach, rozmawia oraz stara się im pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości, nabraniu pewności siebie lub chęci do życia. Specjalista umysłu ludzkiego bierze tu pod uwagę także takie elementy, jak na przykład sytuacja rodzinna lub środowiskowa oraz wpływ wydarzeń z przeszłości. Tak w związku z tym widać bezbłędnie, iż psychiatra oraz psychoterapeuta powinni ze sobą współpracować.

Komentarze

Dodaj komentarz