Technologia druku – który typ druku wybrać?

Drukarnie dziś mają o wiele ważniejsze zadania, niż jeszcze dekadę temu przypisywano temu biznesowi. W wielu aglomeracjach ciągle kontrahentami drukarni mogli być studenci lub uczniowie liceum chcący wydrukować tam swoje prace czy projekty.

Technikę druku dzieli się ze względu na budowę formy drukarskiej, inaczej wyróżnia się druk wklęsły, płaski oraz wypukły. Szczegółem, jaki łączy, jest to, że jakakolwiek forma drukowa ma części drukujące oraz części niedrukujące. I tak przykładowo w płaskim drukowaniu elementy publikujące z farbą są ulokowane na tym samym poziomie co niedrukująca przestrzeń formy. Z kolei zaś wypukłym drukowaniu farba zostaje przeniesiona z szczegółów drukujących, jakie wystają ponad poziom formy. Tudzież w wypadku wklęsłego drukowania szczegóły drukujące z farbą opadają poniżej poziomu formy. Offset, inaczej inaczej druk offsetowy, zalicza się do drukowania pośredniego rotacyjnego, składając się ze zespołu publikującego, który ma trzy cylindry – dociskowy, nie wprost i formowy.

Druk offsetowy wolno zastosować do publikowania wszystkiego typu użytków jednokolorowych na papierach i cienkich brystolach – przetestuj introligatornia artdruk.com – drukowanie książek. W stosunku do tego to mogą być książki, czasopisma, mapy, kalendarze, opakowania, papiery firmowe, a też inne analogiczne prace nie tylko jednobarwne, ale i też wielobarwne. Trzeba zaznaczyć, iż wydruki odznaczają się wyrazistymi znakami, jednocześnie wyróżniając się pewną miękkością. Z całą pewnością można ogłosić, iż offset znajduje zastosowanie do wszelkiego typu kopii (tekstowych czy ilustracyjnych), które tworzą integrację tekstu z grafiką z ewentualnością adaptacje się do jakichkolwiek wymogów jakościowych.

Druk offsetowy ma zarówno zalety, jak i defekty. Do zalet w głównej mierze zalicza się: ogólną dostępność technologii, niskie koszty, obszerny wybór podłoży, powtarzalność procesu lub także dużą szybkość drukowania. Tudzież wśród wad można wymienić: nieodzowność płaskiego podłoża, małą jaskrawość oraz nasycenie barw i ograniczenie druku w zasadzie do papierów oraz nadzwyczaj drobnych kartonów.

Dodaj komentarz