Światowa technologia wpływająca na codzienne życie

Większa część teoretyków oraz badaczy jest zgodna, co do wybitnie wydatnego przyspieszenia procesów globalizacyjnych w drugiej połowie dwudziestego stulecia. Okres po drugiej wojnie światowej wydaje się być pod tym względem kompletnie bez pierwszeństwa, w porównaniu z wcześniejszymi historiami świata. Obszerną w tym względzie rolę odgrywa z pewnością galopujący rozkwit najnowocześniejszych technik. Współczesna technika dała światu dużo innowacyjnych wynalazków, jakie przysporzyły się do takiego stanu rzeczy, niemniej w najwyższym stopniu interesującym i mającym największy wpływ na bieżącą sytuację świata wydaje się być Internet i serwis separatorów. To naturalnie dzięki niemu, informacja przestała być konstrukcją zależną od czasu i powierzchni. Komunikat, wpisany przez jedną figurę w Singapurze, odpowiednio natychmiast może być odczytany we Francji.

W tym sformułowaniu, świat zmniejsza się w sposób fantastyczny, zacierając mnóstwo granic i odległości w relacjach interpersonalnych. Tę sytuację pogłębił, a odpowiednio jedynie (czy aż!) spopularyzowało wykonanie platform społecznościowych tj. mający najogromniejszą liczbę użytkowników. Jeszcze sto pięćdziesiąt lat temu, na co niektórych ziemiach dzisiejszej Polski występowała pańszczyzna, poddaństwo osobiste chłopów, Ci zaś uprawiali ziemie co prawda innowacyjną, jakkolwiek tylko jeśli chodzi o czas średniowiecza – trójpolówką. Ciąg wynalazków, jakie w czasie minionych dwóch wieków stworzył ludzki umysł, doprowadził do całkowitego przeobrażenia opisującej nas rzeczywistości.

Porównać można dwa obrazy; inkryminowanego chłopa pańszczyźnianego, jaki w pocie czoła uprawia nie swoją ziemię, oraz jego praprawnuka, który po wizycie w centrum handlowym leniwie klika „lubię to!” na swojej ukochanej gwiazdy zza oceanu. Technika i jej rozwój – to realny motor sprawczy przemian politycznych i społecznych w dziewiętnastym oraz dwudziestym wieku. Mimo, że na pierwszy rzut oka dostrzegamy olśniewające konsekwencje tego stanu rzeczy, to musimy też wziąć pod uwagę, jak wiele wiąże się z tym niebezpieczeństw i jak dużo zła może człowiekowi przynieść niekontrolowany rozkwit technologii.

Dodaj komentarz