Rozmaite ogrody, różne dekoracje – jak dobrać?

Słowo ogród nie zawsze oznacza to samo. Słowem tym określa się dużo, w szeregu przypadków nadzwyczaj od siebie różnych miejsc. Nazywa się tak również małe kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych lub też blokach, jak i duże połacie terenu okalającego pałace bądź dworki. Te drugie to wielkie ogrody, jakie bez przesady można by określić mianem parków. Są one wyraźnie dziełami sztuki, nad którymi pracowały chmary ludzi – od architektów krajobrazu oraz ogrodników, po robotników wykonujących ciężką oraz żmudną pracę. Żadną miarą mają się one do niewielkich ogródków, w jakich zasianych jest kilka tylko rodzajów roślin okalających drobny trawnik. Te drugie służą tylko zaspokajaniu niewielkich pragnień jej właścicieli, którzy używają je, aby spędzać w nich letnie wieczory. Nie dostrzega się w nich artystycznej myśli, która znamionuje przewidziane z kolosalnym rozmachem królewskie i pałacowe gigantyczne ogrody. Na bazie tych dwóch zupełnie przeciwstawnych przykładów możemy wysnuć wniosek, że słowo „ogród” ma dużo odcieni i jest używane w wielu rozmaitych sytuacjach. W końcu ogród ogrodowi nierówny.

Wypada jednakże postawić pewną granicę oraz odróżnić ogród od ogródka i parku – w tym pomoże propozycja na figurki ogrodowe. Przesłania tych słów nie trzeba nikomu wyjaśniać – wszelkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem opisywanych przez siebie budynków.

Jak każda praca, także i zajęcie ogrodnika często żąda użycia wyjątkowych machin, urządzeń oraz narzędzi, jakie niektóre prace uczyni znacznie łatwiejszymi do wykonania. Istnieje naprawdę ogrom tego rodzaju przedmiotów, z jakich część zostanie krótko omówiona w poniższym tekście. Niektóre z nich, takie jak sekatory, nożyce, kosiarki, grabie czy łopaty są kultowe każdemu człowiekowi. Niemniej jednak oprócz nich istnieje masa urządzeń, o których istnieniu i zastosowaniu wie jedynie garstka osób, w większości uformowanych kierunkowo ogrodników. Mowa tu wielu maszynach, jakie wykonują za człowieka najcięższą pracę w glebie. Prócz tego ogrodnicy, podobnie jak rolnicy w swojej pracy, przede wszystkim kiedy egzekwują zadania w ogromnych ogrodach, używają ciągników oraz traktorów. Ich zajęcia najczęściej niemniej jednak nie wymagają ich użycia i wykorzystują jedynie małe przyrządy.

Dodaj komentarz