Przewierty energii geotermalnej i tereny wykorzystywania

Wnętrze ziemi jest bardzo gorące, jego temperatury sięgają nawet ponad pięciu tysięcy stopni Celsjusza. Takie powłoki ciepła nie zdołały się zmarnować, a wobec tego zaczęto je wykorzystywać w polityce pozyskiwania źródeł energii odnawialnej. Dawniej ciepło ziemi emitowało się to właśnie dzięki sile grawitacji w czasie formowania się planety, ale teraz jest wydzielane to właśnie dzięki podziałowi radioaktywnych odmian pierwiastków takich jak potas, uran lub tor. Ilości powiadają, że z naszej idealnej planety wydobywa się 46 terawatów ciepła rocznie, ale przy takiej objętości kuli ziemskiej to źródło jest niewyczerpywalne dla ludzi i ich wymogów.

Pompy ciepła biorące ciepło z wnętrza ziemi jak i ciągnących się na ogromnych głębokościach wodach gruntowych użytkowane są na szeroką skalę na całej Islandii, chociaż w Polsce także są stosowane – przetestuj przewierty horyzontalne. W większości wypadków odwierty geotermalne spostrzegane są w strefach Podhala. Tamtejsi ludzie coraz częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe zasilane z naturalnego ciepła ziemi, a konkretnie z jej płaszcza. W Polsce aż 40% rewiru kraju jest w stanie pobierać ciepło z wód gruntowych, a na razie działa tylko 9 takich elektrowni. Gdy ktoś chce ogrzać swój dom w ekologiczny i całkiem opłacalny sposób powinien zainteresować się możliwościami energii geotermalnej. Jeżeli ma mniejszą działkę oraz dosyć istotny kapitał początkowy ma obowiązek obniżyć swoje zamiłowanie do wierceń pionowych.

Pompy cieplne wykorzystywane w tym przemyśle mają to do siebie, że by zdobyć daną moc, z jaką ciepło będzie dostarczane do domów potrzebują wskazanej ilości tzw. metrów bieżących odwiertów. Odwierty geotermalne możemy wykonywać na przeróżne głębokości będące w przedziale od 50m do nawet 200m. Przy czym nałożony metraż bieżący nie narzuca liczby wykonywanych odwiertów. Może ich być więcej oraz w ten sposób mogą wypełnić metraż. Jeżeli decydujemy się na odwierty pionowe warto jest założyć żądaną moc większa o 10% do 30% zezwoli to wprowadzić pewien bufor bezpieczeństwa oraz zwiększyć wydajność. Ceny są poniekąd z wyższej półki, jednakowoż warto zaznaczyć, iż jest to niemalże koszt jednorazowy. Jeden metr bieżący kosztuje od 50 zł do 70 zł oraz zależy od typu gruntu na jakim położona jest nasza działka.

Dodaj komentarz