Pogrzeb chrześcijanina – o czym wypada nie zapominać?

Zgon bliskiej osoby nie jest żadną zabawą, a każdy człowiek doświadcza to na własny sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei koncentrują się na napomykaniu dawnych lat, które przeżyli ze zmarłym. Najistotniejsze to jednak godnie pochować bliską osobę, albowiem w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura ma swoje tradycje pogrzebowe, w tym też chrześcijanie. Skutkiem tego właśnie warto zapoznać się z nimi oraz tym, jak rozwijały się na powierzchni wielu lat. Należałoby jednak zacząć od tego, czym właściwie jest pogrzeb. A jest to moralny oraz religijny zadanie wobec osoby zmarłej. To sposób rozstania się z człowiekiem, jaki odszedł i wartego podziękowania mu za wspólnie spędzone momenty.

W kulturze europejskiej tradycją stało się chowanie ludzi w trumnach. To na ogół spotykany sposób, jaki wolno zaobserwować na lokalnych pogrzebach – więcej na witrynie internetowej cmentarz puszczykowo. Choć należy naświetlić również fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, jaka przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej mieści się także kondukt żałobny, jaki w tych ostatnich chwilach odprowadza zmarłego do miejsca, w którym będzie spoczywał. Należy jednak zaakcentować, że chrześcijaństwo jest wielokulturowe, skutkiem tego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Bezsprzecznie w kulturach, jakie związane są z prawosławiem, protestantyzmem czy katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że grzebanie zmarłych związane jest z przekonaniem, iż Jezus pojawi się powtórnie na świecie i nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się też przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku figura zmarła musi być nie wyłącznie ubrana w odświętne ubranie, jednak też powinna pozostać poddana zabiegom kosmetycznym, jakie mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym przykładowo ma okazję zająć się zakład. Pogrzeby przeważnie kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, jaki po pewnym czasie jest zakopywany. Wypada jednak naświetlić fakt, że bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, które przypominają kapliczki, świątynie i inne budowle. Chociaż nie zawsze. Zmarli, jacy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.

Dodaj komentarz