Pliki w chmurze – czy warto?

Aktualnie często spotykanym zjawiskiem i usługą jest cloud computing, co w tłumaczeniu na język polski świadczy nic innego jak serwer w chmurze. Co to jednakże jest oraz co on adekwatnie oznacza? Usługi cloud koncentrują się wokół maksymalizacji efektywności wspólnych zasobów – znacznie więcej na co to jest wirtualizacja. Zasoby chmury są przeważnie dzielone nie jedynie przez wielu użytkowników, ale także dynamicznie przydzielone na żądanie.

Termin przejście do chmury, niejednokrotnie spotykany w tym wypadku odnosi się też do odejścia szablonowego modelu CAPEX, który oznacza zakup dedykowanego sprzętu oraz deprecjonowanie go na pewien czas, do modelu OPEX, inaczej korzystania ze wspólnej infrastruktury chmury i płacenie tylko jak ktoś jej używa. Zwolennicy twierdzą, że usługa cloud pozwala firmom uniknąć wielu kosztów infrastruktury, a skoncentrować się na projektach. Do tego sugerują też, że opcja ta zezwala przedsiębiorstwom na to by ich aplikacje działały szybciej, słusznie i przede wszystkim wymagając mniej konserwacji, co znowu pozwala jej prędzej przystosować ewentualne zmienne, szczególnie nieprzewidywalne w biznesie. Uruchamiamy Windows w trybie awaryjnym. Aby tego dokonać, restartujemy naszą najlepszą maszynę. Już po restarcie, lecz przed załadowaniem się systemu Windows, przyciskamy przycisk F5 by wejść w tryb wyboru rozruchu systemu i opcje awaryjne. Zobaczymy tam pomiędzy innymi opcje, tryb awaryjny, tryb awaryjny z obsługą sieci, ostatnia dobra znana konfiguracja, ostatnie działające ustawienie, uruchom system Windows standardowo. Wybieramy tryb awaryjny oraz czekamy na załadowanie się pulpitu awaryjnego.

Jeżeli wszystko wykonamy należycie, komputer wznowi działanie, jednakowoż co jeśli nie? Nierzadko bywa, że komputer się najzwyczajniej w świecie popsuje i wszelkie dane znikają. W pewnych sytuacjach tak się właśnie dzieje. W takim wypadku mogą nam się przydać serwery internetowe czy tak zwany serwer w chmurze, który jest niczym innym jak internetowym dyskiem, na którym jesteśmy w stanie przechowywać wymagane nam dane. To bardzo właściwe rozwiązanie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo w trakcie awarii, lecz przede wszystkim kiedy nie ma nas w domu a pragniemy skorzystać z zasobów stworzonego przez nas dysku. Wystarczy zalogować się na innym komputerze oraz korzystać.

Dodaj komentarz