Pamiętaj o ergonomii w gabinecie stomatologicznym

Pracujemy minimum osiem godzin na dzień, co daje jedną trzecią dnia. Oznacza to, iż w pracy spędzamy najogromniejszą ilość czasu. Któż bo w obecnych czasach ma prawo zezwolić sobie na osiem godzin snu? Istotne jest w takim razie, żeby biuro, lub gabinet dentystyczny, były umeblowane w taki sposób, aby niwelowały niekorzystne skutki wielogodzinnej pracy siedzącej. W tym celu zaistniała dyscyplina naukowa definiowana, jako funkcjonalność. Jej obowiązkiem jest dopasowanie stanowiska pracy do cech psychofizycznych człowieka. To naturalnie dzięki zasadom ergonomii fabrykowane są coraz lepiej przystosowane do człowieka sprzęty meblowe. Najogromniejsze postępy pozostały osiągnięte w dziedzinie krzeseł oraz foteli.

Oczywiście takie meble kosztują więcej, jednakowoż lepiej wydać pieniądze na fotel aniżeli na środki przeciwbólowe albo kręgarza, czy masażystę. Ergonomiczny fotel podwyższa też wydajność w pracy – sprawdź ile kosztuje projekt gabinetu stomatologicznego. Zwykle wyposażony jest w kółka, co umożliwia prędkie przemieszczanie się po tych kilku metrach kwadratowych podłogi, na jakich żyje nowoczesny dentysta. Ergonomiczne siedzisko może mieć możliwość regulacja wysokości i oparcia. Należy je albowiem dostosować do konkretnego człowieka. Nie wolno w następstwie tego utworzyć jednego modelu, który byłby optymalny dla wszystkich ludzi.

Wyraźny fotel biurowy ma obowiązek wymuszać na człowieku prawidłową sylwetkę ciała ludzkiego. Kręgosłup ma obowiązek być wyprostowany a mięśnie kręgosłupa lekko napięte. Równolegle oparcie fotela może być na tyle elastyczne, aby pozwalało od czasu do czasu odciążyć kręgosłup oraz nieco się położyć, kiedy tak właściwie, na przykład, rozmawiamy przez telefon. Krzesło, jakie ma takie przymiotniki umożliwia, tak oznaczane, ślęczenie dynamiczne. Taki fotel jest potrzebny każdemu, kto funkcjonuje dłużej niż cztery godziny w ciągu doby. Oparcie ergonomicznego fotela powinna być wysokie. W miejscu, gdzie odnajdują się lędźwie porządnie wyprofilowane. Siedzisko oraz oparcie powinny być tak sporządzone, aby bez względu na pozycję ciała całe plecy posiadały oparcie. Perfekcyjne firmy proponują wieloletnią gwarancję na swoje wyroby. Należałoby w następstwie tego inwestować w funkcjonalność.

Dodaj komentarz