Medycyna stosująca zioła – gdzie znaleźć?

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w niepamięć, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji lekarstw. Zioła uznano w owym czasie za mało pewny specyfik leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, iż są niezmiernie niezdrowe oraz trujące. Dziś jednakże zioła z powrotem uzyskują należytą sobie rangę we dzisiejszej medycynie to naturalnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła warto jest stosować w przypadku wszystkich lżejszych schorzeń. Nie mają albowiem tak drastycznych incydentalnych środków działania jak większość specyfików. Część nowoczesnych internistów i pediatrów zaleca nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół i wyraźnie odradza aplikacja antybiotyków.

Na przykład, w przypadku infekcji oraz zapaleń gardła i migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwii, jaka ma silne działanie ściągające, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Jednakowoż zdarza się często, że same zioła nie wystarczają i terapię należy wspomagać antybiotykami – w owym czasie polecamy purple haze nasiona. Polska jest krajem o niezmiernie bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje niezmiernie dużo roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na doskonałe warunki geograficzne także uprawia się je w hodowlach. Najpopularniejsze polskie zioła znajdują zastosowanie również w medycynie, jak i w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta.

Przetwarza się je, np. suszy albo mieli oraz wyprzedaje później w formie przypraw bądź też także wiąże w pęczki oraz wyprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się również napary oraz herbaty, np. z szałwi oraz rumianku. Inne kultowe i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu oraz jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują wykorzystanie głównie w medycynie naturalnej, zwłaszcza w fitoterapii i aromaterapii.

Dodaj komentarz