Konie pracujące – w wojsku i rolnictwie

Jeszcze do niedawna konie były porządnym szczegółem chłopskiego krajobrazu. Dostrzega się je było na każdym kroku – ciągnące wozy z sianem, ziemniakami itp., zaprzężone do pługa, brony czy roztrząsarki gnoju. W niedzielę pracowały odwożąc swoich mistrzów do kościoła bądź też w gościnę. Rzadszym pejzażem były konie poruszające się swobodnie po zielonym, soczystym pastwisku. Po zakończonej pracy w zamykano je najczęściej w ciasnej i brudnej stajni. Rolnicy nie mieli w ceremoniału poświęcać zanadto mnóstwo uwagi oraz troski swoim koniom. Źle karmione, trzymane w złych warunkach, zaniedbane oraz brudne nie miały szans nabrać zaufania do człowieka.

Niezwykle często chłopskie konie obarczane były pracą ponad ich siły, nazbyt długo obracające kierat, zaprzężone do wozów tak rozładowanych, iż prawie nie zdołały ich ruszyć z miejsca. jedyna zachętą do szybszego biegu lub podjęcia dodatkowego obrotu był krzyk i bat, od czasu do czasu zmieniany nawet na kij. Bite i poniewierane konie stawały się nieufne oraz złośliwe w stosunku do własnych gospodarzy i wszystkich ludzi. Strata konia była gigantyczną stratą, lecz w wypadku jakichś dokuczliwości zwierzęcia, weterynarz wzywano w ostateczności, gdy wszystkie domowe sposoby były już na przemęczeniu – leczenie jest przecież kosztowne, niemniej sprawdź leczenie koni. Gdy koń był już stary lub ewentualnie choroba uniemożliwiała pracę, gospodarz bez większych sentymentów wyprzedawał go na rzeź. Przeminął już czas, kiedy koń był najistotniejszym zwierzęciem gospodarskim. Jako źródło energii i siły miał zdecydowany wpływ na szybkość przebiegu prac w gospodarstwie, co przy sezonowości rolnictwa miało wielkie znaczenie.

Jako siła pociągowa konie przestały być właściwie potrzebne, jednak nie zginęły na szczęście z krajobrazu stworzonego przez nas kraju. Konie nie holują już wyładowanych wszelakim towarem wozów, natomiast zaprzęgane są do eleganckich bryczek oraz powozów. Z roli z trudem pracującego robotnika przeszły do zadań rekreacyjnych, sprzyjają człowiekowi dla sportu oraz przyjemności. Coraz to więcej fanatyków koni zakłada małe stajnie oraz stadniny, aby prowadzić naukę jazdy konnej oraz aktywność sportowo-rekreacyjną. Chętnych do skorzystania z takiej propozycji jest coraz więcej, przestała być ona luksusowa oraz niezwykle kosztowna.

Dodaj komentarz