Kiedy najporządniej rozpocząć budowę domu?

Organizując budowę własnego domu, warto jest tak zaplanować poszczególne jej etapy, by optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe i nie posiadać przy okazji tego rodzaju kłopotów, że mróz utrudni nam na przykład dokończenie pewnego etapu budowy. Wobec tego najlepszym, maksymalnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowlanych wczesną wiosną, żeby najpóźniej w miesiącach jesiennych zakończyć prace na zewnątrz obiektu, gdy będzie on już zadaszony, okna oraz drzwi będą zamontowane. Dlatego też prace i czynności związane z przygotowaniem samej budowy warto rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, bo uzyskiwanie poszczególnych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji jakkolwiek może trwać parę ładnych miesięcy. Nawet sprawa przyłączenia pojedynczych mediów, decyzje wydane w tej sprawie też powodują dodatkowy czas, nieodzowny do uzyskania warunków znaczących dla rozpoczęcia stosownych prac budowlanych. Najogromniejszym wrogiem procesu budowy jest mróz, gdyż większość prac połączonych z murowaniem czy tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, najlepsze jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa uwypukla – to podstawa całej konstrukcji, powinien być więc wykonany z odpowiedniej jakości materiałów, sumiennie, ze znajomością sztuki budowlanej – polecamy także alternatywę, domy modułowe. Z pewnością przystępując do tej czynności, nie wolno robić tego późną jesienią, albowiem mróz jest największym wrogiem świeżo wykonanego fundamentu. Najodpowiedniej w związku z tym wykonać ten etap prac wczesną wiosną, odpowiednio wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, iż budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany trzaskały.

Porządnie wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza budynku wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest nadzwyczaj ważne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika zrealizowania fundamentu jest też zależna od jakości oraz rodzaju podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. Właśnie dlatego wykonanie fundamentu pod dom warto jest zlecić wykwalifikowanej, sprawdzonej ekipie, żeby posiadać pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego typu prac powinien być najwyższej jakości, najprzyzwoiciej jest zamówić skończony beton, przywieziony na budowę w szczególnej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza albowiem miarodajne niebezpieczeństwo jego słabszej jakości.

Dodaj komentarz