Jaki budulec na dach domu?

Budowa prywatnego domu to z pewnością o dużo większe wyzwanie niż kupno już gotowego domu od dewelopera czy też także kupno używanego domu na rynku wtórnym. Jest to cykl decyzji, jakie na pewno należy będzie podejmować, biorąc jako punkt wyjścia wybór należytej działki pod budowę, przez badanie odpowiedniego projektu, który możemy odszukać analizując katalogi zawierające projekty domów, aż po wybór należytej ekipy budowlanej.

Jednak na późniejszych etapach realizacji inwestycji budowlanej również będziemy zobligowani do podejmowania poszczególnych decyzji, tak ma okazję być na przykład w sytuacji, kiedy tak właściwie okaże się, iż wydatki budowy domu są znacznie wyższe aniżeli zakładana to podstawowa symulacja, należy wiec zrealizować jakieś ruchy zmierzające do obniżenia kosztów poprzez wybór na przykład innego materiału wykończeniowego. Jak najbardziej takie wybory powinny być zgodne z szkicem domu, aczkolwiek miarodajne ruchy można wykonać w ramach tego samego projektu, bez specjalnie obfitych zawirowań w pełnym procesie budowy mieszkania. Alternatywa takiej zamiany jest na przykład dobór materiału, jaki zastosujemy do pokrycia dachu – w tej kwestii jest gigantyczny wybór osiągalnych na rynku pokryć dachowych.

Konstrukcja domu w końcowej fazie to miedzy innymi naturalnie pokrycie dachu, możemy przystosować materiał pokryciowy w takim stopniu, by jego ciężar nie był większy aniżeli dopuszczalny w projekcie obiektu – może się tak zdarzyć, jeśli na przykład projekt zakłada pokrycie dachu blachodachówką, a więc konstrukcja jest stosunkowo rozkoszna, jeżeli chodzi o dach – wypróbuj dachy Warszawa. W tego typu sytuacji ryzykowne będzie bez konsultacji z architektem wykorzystanie pokrycia dachu cięższego kilkakrotnie, a w takim razie zastosowanie dachówki ceramicznej. W odwrotnej sytuacji zaś nie będzie najmniejszego kłopotu ze zmiana materiału pokrycia dachowego, albowiem konstrukcja przygotowywana na położenie dachówki ceramicznej wytrzyma z pewnością każde inne pokrycie. Interesująca opcją jest zastosowanie dachówki bitumicznej – zaleta takiego rozstrzygnięcia jest duża trwałość danego pokrycia, pozytywy estetyczne oraz cena, jaka jest konkurencyjna nawet w stosunku do najtańszego rozwiązania, a więc pokrycia wykonanego z blachodachówki.

Dodaj komentarz