Jak przygotowywać się na wyjazd w góry?

Jadą w góry nie chcemy jedynie zwiedzać, oglądać. Pragniemy się bawić w końcu dostaliśmy skonstruowany przez nas upragniony urlop i pragniemy ten czas poświęcić wyłącznie na zabawie. Polskie góry mają nam do zaproponowania parę rodzajów wyciągów narciarskich. W zależności od punktów gdzie dany wyciąg jest zamontowany możemy wyróżnić wyciągi krzesełkowe, liniowe, linowo-terenowe czy koszykowe.

To właśnie dzięki wyciągowi narciarskiemu jesteśmy w stanie dostać się do miejsca, z jakiego chcemy zjechać na nartach, snowboardzie bądź po prostu się dostać w celach obejrzenia przecudownych krajobrazów. Dla tych, którzy chcą chodzić sami – warto zainwestować w nakładki na buty z kolcami. W Polsce można skorzystać z dużej grupy wyciągów. Wyciągiem kolejowo-linowym można przejechać się na Gubałówkę i na Górę Parkową znajdująca się w Krynicy. Wyciągi krzesełkowe znajdują się nieomal na wszelkich obszarach w jakim miejscu występują ośrodki narciarskie. Większa część z nich korzysta, gdyż łatwiej dostać się na trasę zjazdową, które umieszczone są zwykle wzdłuż wyciągów.

To właśnie dzięki oświetleniu zjazdy są w stanie odbywać się do późnego wieczora. Jest w owym czasie większa możliwość z ich skorzystania. Jeśli decydujemy się na wyjazd w góry musimy pamiętać o zasadach obowiązujących w górach żeby nie doszło do jakiegoś śmiertelnego wypadku. Jeśli jesteśmy w górach musimy zwracać szczególną uwagę na ludzi informujących nas na następujące lawiny w górach. Jeśli nastąpi takie przekazanie nie powinniśmy pod żadnym pozorem udawać się wtedy na jakieś wycieczki.

Musimy taką wycieczkę wymienić na zwiedzanie zabytków w miastach i spędzanie czasu w restauracjach oraz poznawać smaki góralskiej kuchni. Lawiny są niebezpieczne. Ich występowanie zależy przede wszystkim od tereny oraz od opadów śniegu. Im więcej śniegu spadnie ty pokrywa gór robi się grubsza i grozi jej osunięcie n niższe partie. Jeżeli wystąpi zjawisko, jakie wywoła, że śnieg oberwie się i zacznie przemieszczać a my w sam raz będziemy w miejscu zagrożenia musimy natychmiastowo uciekać z tej powierzchni. Zostanie w takim miejscu grozi nam śmiercią. Aby czuć się bezpiecznie zimą dowiadujmy się od ratowników i miejscowych ludzi o stanie śniegu w górach, czy nie ma jakiegoś lawinowego stopnia.

Dodaj komentarz