Gdy nie znamy prawa – pomoc mecenasa

Rodzice na ogół potrzebowaliby dla własnych dzieci kariery prawniczej. Jakkolwiek jednocześnie w naszym kraju zaufanie do mecenasów stale maleje. Dotyczy to również adwokatów, choć niegdyś pośród zawodów sądowych cieszyły się najogromniejszym zaufaniem. Wynikało to z faktu, iż adwokaci jednoczyli się z obrońcami opozycjonistów, co wywierało do nich sympatię. Po przemianach konstytucyjnych zauważamy dzięki mediom, że adwokaci bronią nie zawsze legendarnych osób publicznych. Adwokat pomaga niemniej jednak klientowi w imię prawa, według którego każdy ma do takiej obrony prawo, obojętnie od własnego stosunku do popełnionego przez niego działania.

Choć każdy prawnik powinien przestrzegać zasad etyki adwokackiej zawartej w Kodeksie Etyki Adwokackiej, to jednakże nie wystarcza, żebyśmy im wierzyli. Kodeks ten mówi klarownie, iż stosunek kontrahenta oparty jest na zaufaniu i adwokat powinien zakończyć współpracę z kontrahentem jeżeli ten stracił to zaufanie. Atrakcyjne, ilu mecenasów istotnie zdecyduje się to robić w takiej sytuacji? Starożytni jak mieli w tym wypadku rację. Nieznajomość prawa zwyczajnie szkodzi, ponieważ nie jest żadnym wyjaśnieniem, gdy popełni się czyn niedozwolony, stojący w sprzeczności z jakimś aktem prawnym. Nie sposób jednakże zaznajomić całego prawa obowiązującego w danym kraju. Również prawnicy specjalizują się w wskazanych jego dyscyplinach. I tak nawet adwokat Łódź ranking skupia się czy też na rozporządzeniach prawa karnego, czy też na sprawach rozpatrywanych przez sądy rodzinne i tak dalej.

Zwykłemu człowiekowi niezmiernie łatwo wejść w konflikt z prawem, bowiem, jak wspomniałam, gąszcz przepisów będzie w zasadzie nie do ogarnięcia. Kiedy już tak się zdarzy bez wątpienia należałoby poszukać pomocy kogoś takiego, jak adwokat. Nie tylko pomoże nam w pełni zrozumieć problem, w jakim się znaleźliśmy, lecz może sprawnie przeprowadzić nas przez meandry prawdopodobnego procesu karnego. Koszt, jaki to za sobą niesie i tak może być znacznie niższy, aniżeli bez takiego fachowego wsparcia. Mecenas ma prawo przydać się nam w bynajmniej oczekiwanym momencie. Należałoby znać prawo w miarę możliwości. Jednakowoż należałoby także zaufać fachowcowi, kiedy tak właściwie już zajdzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz