Funkcjonalność w gabinetach medycznych i firmowych

Pracujemy minimum osiem godzin na dzień, co daje jedną trzecią dnia. Świadczy to, że w pracy spędzamy najogromniejszą ilość czasu. Któż bowiem w bieżących czasach ma prawo pozwolić sobie na osiem godzin snu? Ważne jest w następstwie tego, by biuro, lub gabinet, były umeblowane w taki sposób, żeby niwelowały niekorzystne efekty wielogodzinnej pracy siedzącej.W tym celu powstała dyscyplina naukowa określana, jako ergonomia. Jej zadaniem jest dopasowanie stanowiska pracy do cech psychofizycznych człowieka. Dzięki prawom ergonomii wytwarzane są coraz prawidłowiej dobrane do człowieka meble. Największe postępy zostały osiągnięte w dziedzinie krzeseł i foteli. Naturalnie takie meble kosztują więcej, jednak prawidłowiej wydać pieniądze na fotel aniżeli na środki przeciwbólowe czy też kręgarza, czy masażystę. Ergonomiczny fotel podnosi również wydajność w pracy. Na ogół wyposażony jest w kółka, co umożliwia prędkie przemieszczanie się po tych paru metrach kwadratowych podłogi, na których egzystuje nowoczesny homo office.

Ergonomiczne siedzisko powinno posiadać możliwość regulacja wysokości oraz oparcia. Należy je bowiem dopasować do konkretnego człowieka. Nie można w związku z tym stworzyć jednego modelu, jaki byłby perfekcyjny dla wszystkich ludzi. Harmonijny fotel biurowy powinien narzucać na człowieku prawidłową sylwetkę ciała. Kręgosłup powinien być wyprostowany a mięśnie kręgosłupa lekko napięte. Równocześnie oparcie fotela powinno być na tyle elastyczne, aby pozwalało od czasu do czasu odciążyć kręgosłup i lekko się położyć, kiedy, na przykład, rozmawiamy przez telefon. Należałoby także uczynić zasady dotyczące aranżowania gabinetów lekarskich – oto przykład http://www.dobrylekarz.info/artykul/projektowanie-gabinetow-medycznych-dlaczego-dobry-pomysl.htm.

Krzesło, które posiada takie przymiotniki umożliwia, tak nazywane, siedzenie dynamiczne. Taki fotel jest konieczny każdemu, kto funkcjonuje dłużej niż cztery godziny w ciągu doby. Oparcie ergonomicznego fotela powinna być wysokie. W miejscu, gdzie znajdują się lędźwie dobrze wyprofilowane. Siedzisko i oparcie powinny być tak skonstruowane, by bez względu na pozycję ciała całe plecy posiadały oparcie. Najlepsze firmy oferują wieloletnią gwarancję na swoje wyroby. Warto więc inwestować w ergonomię.

Dodaj komentarz