Dlaczego paski klinowe są wytwarzane z gumy?

To naturalnie dzięki technologicznemu rozwojowi w przemyśle gumowym zdołaliśmy być świadkiem wielu doskonałych wydarzeń. Wolno do nich zaliczyć między innymi pierwsze zawody Formuły 1, czy jakiekolwiek inne wyścigi oraz istotne rajdy, które nie zdołałyby się odbyć bez gumowych opon oraz innych elementów nie zdołałyby się odbyć. Zatem już teraz wszyscy wiemy jak ważne w naszym życiu są wyroby gumowe. Wróćmy na chwilę do jednego z ważnych odkryć Charlesa Goodyeara. Było nim wynalezienie ebonitu. Ebonit to nic innego jak twarde oraz wybitnie wytrzymałe tworzywo sztuczne. Dostaje się go w procesie wulkanizacji, w środowisku o temperaturze dwudziestu stopni Celsjusza. Ma prawo to być wulkanizacja syntetycznego lub też naturalnego kauczuku. W jego skład wstępuje zdecydowanie więcej siarki aniżeli w standardowej gumie. To oczywiście temu zawdzięcza on własną gęstość, twardość i wytrzymałość.

To naturalnie dzięki temu wyroby z ebonitu ścierają się zdecydowanie wolniej niż normalna guma z kilkoma odsetkami siarki. Przeważnie produkuje się ebonit w kolorze czarnym lub również ciemnobrązowym. Perfekcyjnie nadaje się on do mechanicznej obróbki – wypróbuj pasek zębaty. Jego grubość oraz nieprzepuszczalność powietrza powoduje, że jest on idealnym surowcem do izolowania ciepła. Z tego samego powodu jest również niesłychanie odporny na reakcje z rozmaitymi substancjami chemicznymi. To kłopotliwe pomimo własnej twardości, ogromnej gęstości cząsteczek ebonit posiada minusy. Jednym z nich jest jego kruchość.

Głównie, kiedy jest wystawiony na przedsięwzięcie warunków atmosferycznych. Fabrykacje gumowe z ebonitu to pomiędzy innymi skrzynki akumulatorowe, ustniki do fajek, wykładziny antykorozyjne, wykładziny ochronne, konkretnych części wiecznych piór, rączek noży, nieco tańsze detale równie tanich instrumentów muzycznych. Jest to niezwykle wielka rodzina produktów. Ebonit ma też swoje przeznaczenie w tworzeniu drobnych oprzyrządowań elektrotechnicznych. Oprócz tego używa się go do izolowania szczegółów w przemyśle radiowym.

Dodaj komentarz