Buty oraz odzież – kluczowe priorytety alpinistów

Praca nóg stanowi istotny element techniki wspinania, w każdych górach i skałach. Ogromnie istotne jest w takim razie stosowanie wyśmienitego obuwia. Niegdyś, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu producenci opracowali szczególny rodzaj gumy, zapewniając dobre tarcie oraz przy tym nie ścierającej się zanadto ekspresowo. Podeszwy z takiej gumy, z przyzwoicie ukształtowanym filtrem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są również współczesne buty wysokogórskie- skórzane lub też plastikowe, z ciepłymi bucikami w obrębie.

Wspinaczka na bazo kłopotliwych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie często przy braku stopni wypada pracować nogami na tarcie używając wybrzuszane skały, potrzebuje gruntownie innego obuwia. But musi być miękki, o cienkiej powierzchni, pozwalającej czuć skałę.

W pierwszej chwili w użyciu były skórzane tak oznaczane klaterki, w następnej kolejności były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, choć ekspresowo ścieralną gumą – więcej porad na domenie internetowej http://www.alpinistyka.pl/. Poprawienia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta oraz doboru podeszwy z lepkiej gumy dla rozmaitych typów skał. Ubranie wspinaczkowe powinno przede wszystkim nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być starczające ciepłe i przynajmniej po części chronić przed deszczem oraz wiatrem.

Najprzyzwoiciej gdy wewnętrzna warstwa odzieży ma predyspozycja do odprowadzenia potu na zewnątrz, co kreuje poczucie suchości, nawet gdy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach należy zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody oraz zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową czy też wełniany sweter i kurtkę z materiału nieprzemakalnego i odporna na wiatr, chociaż do pewnego stopnia.

Należałoby także zabrać ze sobą czapkę i rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie przydatny do wspinania się. W czasie działań wspinaczkowych w plecaku niesiemy te szczegóły oprzyrządowania i wyposażenia, które chwilowo nie są wykorzystane. Także jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, piloci wspinaczkowe czy też aparat fotograficzny najwygodniej jest przewozić w plecaku.

Dodaj komentarz