Balustrada ochronna – jaką zakupić oraz zainstalować?

Miejskie kamienice oraz kamieniczki oraz ich następcy, inaczej bloki mieszkalne mają elewacje urozmaicone balkonami. W zależności od stylu i czasu budowy balkony umieszczano na frontach lub też od podwórka, a czasem i tu i tam. Wysunięty przed lico muru balkon, lub zaciszna loggia, powinny mieć zabezpieczenie w postaci balustrady. Jak popatrzymy na nowoczesne blokowiska, konkretnie na balkony, to nasuwa się wniosek, że tak zaprojektowane balustrady, to jedynie jak najtańsza, ochronna krata. Są łatwe oraz bez polotu.

Mieszkańcy próbują jakoś upiększyć balustrady swoich balkonów, wplatając różne dziwaczne rzeczy pomiędzy pręty, jednakowoż zazwyczaj wygląda to tandetnie oraz najzwyczajniej w świecie brzydko. Zdecydowanie poprawniej prezentują się balustrady obsadzone pnączami. Kompletnie inaczej wyglądają balkony dziewiętnastowiecznych kamienic. Tu każda balustrada jest inna, a niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Co poniektóre wykonane są z odlewów żeliwnych, nieraz złożonych z wielu detalów. Inne znowu, to balustrady ręcznie kute, dokonania artystów kowali.

Gdy rozglądamy się po wnętrzu umownego kościoła protestanckiego, zawsze naszą klarowną szczególną uwagę przyciągają wewnętrzne galerie, oznaczane emporami. Nadają one kościołom luterańskim trochę teatralny temperament. Zdarza się, iż kościół wyposażony jest w kilka kondygnacji empor. Stojąc na dole widzimy tylko ich balustrady typu nowoczesne balustrady balkonowe. Są to zawsze balustrady pełne, w których wyodrębnione są poszczególne segmenty bądź płyciny. Ich powierzchnia stanowi nośnik i tło do ornamentyki, cytatów z tekstów religijnych oraz przedstawień portretowych.

Na balustradach umieszczony jest od czasu do czasu cały szereg portretów osób zasłużonych dla kościoła luterańskiego, z samym Marcinem Lutrem na czele. Takie spiętrzenie dekoracyjnych balustrad robi na widzu niezwykłe wrażenie. We wnętrzu kościoła katolickiego również jest miejsce na balustrady. Stosowane są one jako detal odgradzający najistotniejszą przestrzeń świątyni, jakim jest prezbiterium od naw. W zależności od stylistyki i czasu powstania kościoła, balustrady tuż przy prezbiterium zrealizowane są z drzewa, marmuru bądź też metalu.

Dodaj komentarz